Get Adobe Flash player

Liturgia Dnia

rok wiary

Odpust ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego

krzyż2016           Podwyższenie Krzyża Świętego (także: Pańskiego) – święto obchodzone zarówno w kościele zachodnim jak i wschodnim, związane z tradycją odnalezienia relikwii krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus. Jest on dla chrześcijan największą relikwią. Nabożeństwa ku jego czci sięgają początków chrześcijaństwa.
         W niedzielę 18 września, po liturgicznym święcie Podwyższenia Krzyża Świętego (przypadające na dzień 14 września), przeżywaliśmy doroczną uroczystość odpustową.

W południe celebrowana była uroczysta Msza św. - suma odpustowa, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. proboszcz Jerzy Ranke. W celebrze uczestniczył także ks. Zbigniew, który wspomaga proboszcza w posłudze kapłańskiej. Kaplica jak co roku została przepięknie przygotowana i udekorowana przez kobiety z Walkowic. Na ołtarzu postawiono nowe olejowe świece, które zostały zakupione przez Matki Różańcowe z ofiarności parafian. Przy ołtarzu stały piękne kwiaty w nowych wazonach, które podkreśliły charakter przeżywanego święta.
Po mszy odbyła się procesja wokół kaplicy z Najświętszym sakramentem z udziałem 12 dziewczynek sypiących kwiaty i wiernych, oraz został odśpiewany hymn modlitewny Te Deum Laudamus. Uwieńczeniem mszy odpustowej było poświęcenie srebrnego z pozłoconymi elementami Krzyża Świętego w kaplicy w Walkowicach, który został zakupiony przez ks. Proboszcza dzięki ofiarności wielu mieszkańców Walkowic i Romanowa. Była to wspólna inicjatywa parafian, którzy pragnęli krzyża w kaplicy przy ołtarzu, przy którym gromadzą się co tydzień na eucharystii. Podstawa do krzyża została wykonana przez firmę Komat z Romanowa. Poświęcenia dokonał ks. Proboszcz, który podkreślił, iż  kształtem krzyż ten przypomina krzyż papieski naszego Wielkiego Rodaka św. Jana Pawła II.
Ks. Jerzy Ranke ofiarował do kaplicy piękną księgę liturgiczną- mszał niezbędny do odprawienia Eucharystii. Jest to dar, który posłuży wielu pokoleniom.
Na zakończenie podziękował wszystkim zaangażowanym w przygotowanie odpustu.


zdjęcia:Maciej Gacek